پاسخگویی به نیاز جوانان از اولویت های جدی دولت است | انجمن گویندگان جوان ایساتیس

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری یزد، روز سه شنبه هفتم اسفندماه کنگره ملی و علمی بررسی مسائل اجتماعی جوانان با حضور "مسعود سلطانی فر" وزیر ورزش و جوانان دولت تدبیر و امید و هیئت همراه، "محمدعلی طالبی" استاندار یزد، نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی، مدیرکل حوزه استاندار و جمعی از مسئولان استان در سالن کنفرانس خیام هتل صفائیه یزد برگزار شد.
وزیر ورزش و جوانان در این مراسم با بیان اینکه جوانان به عنوان موتور محرک توسعه همیشه مورد توجه مسئولان نظام بوده اند، ‌بیان کرد: پاسخگویی به نیازهای جوانان از اولویت‌های جدی دولت تدبیر و امید است.
"‌مسعود سلطانی فر" ‌با اشاره به اینکه از منظر رهبر معظم انقلاب موضوع جوانان بحثی ملی و وظیفه تمام دستگاه‌های کشور است، افزود: مقام معظم رهبری در بیانیه معروف به گام دوم انقلاب، رفع نیاز جوانان را یکی از مهمترین راهکارهای توسعه و پیشرفت کشور دانسته اند و بر این مهم تاکید کرده اند.
وزیر ورزش و جوانان تأمین مسکن و ایجاد زمینه لازم برای ازدواج جوانان را از جمله دغدغه‌های جدی دولت تدبیر و امید دانست و گفت: در دو دهه اخیر رشد کمیت آموزش عالی کشور بدون توجه به مهارت آموزی، مشکلات جدی برای جوانان ایجاد کرده است.
سلطانی‌فر پایین بودن تقاضای کار و ضعف مدیریت بهینه اوقات فراغت جوانان، رشد آسیب‌های اجتماعی و رفتارهای پرخطر در جوانان روستایی و حاشیه شهرها را مهم ترین دغدغه‌های حوزه جوانان در کشور عنوان و تصریح کرد: ناهماهنگی مقررات جاری کشور با انتظارات جوانان، موازی کاری بین دستگاه‌های اجرایی، خلع‌های ناشی از بهره برداری، ضعف نهادهای غیر حاکمتیی و کم توجهی به نقش آنها در رفع نیاز جوانان، فرار مغزها و مهاجرت نخبگان، عدم انطباق آموزش های علمی با نیاز جامعه و وجود شکاف بین نسلی ازجمله مشکلات پیش روی در حوزه جوانان است.
وی با اشاره به اقدامات وزارت ورزش و جوانان در دولت تدبیر و امید، خاطرنشان کرد: تقویت ساماندهی امور جوانان با رویکرد سیاست گذاری و تجمیع دستگاه های مختلف، هماهنگی و ساماندهی برنامه های اوقات فراغت جوانان، تعالی بخشی ابعاد شخصیتی جوانان با داشته های مذهبی و دینی، ارتقای سطح مشارکت جوانان در کشور ازجمله اقدامات انجام شده وزارت ورزش و جوانان است.
وزیر ورزش و جوانان یکی از تأکید‌ات مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم را اعتماد به جوانان برای مدیریت اجرایی کشور عنوان کرد و ادامه داد: در پنج سال گذشته بیش از دو هزار و 300 اعتبارنامه سازمان مردم نهاد به منظور توسعه مشارکت اجتماعی جوانان در وزارت ورزش صادر شده است.
سلطانی فر در پایان سخنان خود با بیان اینکه ترویج ازدواج موفق و ساماندهی فعالیت های فراغتی جوانان متناسب با دوره جوانی در مناطق شهری و روستایی، ضروری است، گفت: تهیه و تدوین برنامه جامع امور جوانان کشور، ارتقای سطح مشارکت جوانان، ایجاد بیش از 90 خانه جوان فعال در کشور و راه اندازی ستاد ملی جوانان، از دیگر اقدامات انجام شده در حوزه ورزش و جوانان است.

★‌ خبرنگار: مجید وفایی شاهی★
★عکس: رضا زارع★